niedziela, 8 lutego 2009

PKB, PNB

W tym poście postaramy się nadrobić zaległości i napisać kilka słów o zajęciach z przedsiębiorczości. Otórz: 

16 grudnia na zajęciach mówiliśmy o przedsiębiorczości. Najpierw każdy miał odegrać przydzieloną wcześniej rolę. Przedstawialiśmy różne typy zachowań, a później mówiliśmy jakie cechy ma dana postać i która nadawałaby się najbardziej na przedsiębiorcę. Taka osoba powinna być kulturalna, musi wiedzieć jak trzeba się zachować w każdej sytuacji, a zarazem powinna wiedzieć czego chce. Powinna też być zdecydowana, otwarta na ludzi i nowe znajomości, ponieważ to bardzo pomaga. Ta osoba nie może się poddawać i zniechęcać tylko uparcie iść do celu. Następnie rozwiązywaliśmy testy. Dzięki nim dowiedziałyśmy się czy nadajemy się na przedsiębiorcę. Wykonywałśmy ćwiczenie dotyczące radzenia sobie w trudnych sytuacjach. natomiast najtrudniejsze okazało się zapalnowanie swoich wydatków.  Ach były jeszcze testy na typ osobowości, ale ich wyniki moglismy zatrzymać dla siebie.Te zajęcia bardzo nam się podobały i  z wielką niecierpliwością czekamłyśmy na następne.

15 stycznia omawialiśmy zagadnienia związane z miernikami i źródłami informacji gospodarczej. Przedstawiamy najważniejsze pojęcia z tej materii:

 Gospodarka
całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sfery działalności ludzkiej: produkcja, handel, i usługi.

Systemy gospodarcze
systemy gospodarczy – inaczej system ekonomiczny – zbiór powszechnie obowiązujących norm prawnych oraz ogólnie akceptowanych zasad, regulujących postępowanie wszystkich uczestników procesu gospodarczego.

System gospodarczy określa:
Kto i jak decyduje o tym, które dobra powinny być wytwarzane i w jakich ilościach;
W jaki sposób wytwarzanie uzupełniających się produktów ma być bilansowane i koordynowane pod kątem zaspokojenia różnorodnych potrzeb społecznych;
W jaki sposób ma być dokonywany podział globalnego produktu społecznego między członków społeczeństwa.

Można wyróżnić również cztery najczęściej obserwowane w historii systemy gospodarcze:
gospodarka tradycyjna (naturalna),
gospodarka centralnie planowana,
gospodarka rynkowa,
gospodarka mieszana
;
Gospodarka naturalna - typ gospodarki, która charakteryzuje się tym, że producent wytwarza produkty w celu bezpośredniego zaspokojenia swoich potrzeb.
W gospodarce naturalnej nie występują takie pojęcia jak wymiana oraz rynek, ponieważ producent jest jednocześnie konsumentem wytworzonych przez siebie produktów.
Gospodarka ta występowała wyłącznie w okresie wspólnoty pierwotnej, a także w niewolnictwie i feudalizmie.
Współcześnie niemal każda struktura gospodarcza jest w mniejszym lub większym stopniu uzależniona od wymiany własnych produktów na produkty innych gospodarek. Współczesny przykład gospodarki zbliżonej do naturalnej to gospodarstwo rolne.

Gospodarka planowa - gospodarka, opierająca się na założeniach planów kilkuletnich, określających najważniejsze cele rozwoju państwa. Plany takie popularne są w państwach o ustrojach socjalistycznych, a ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Uchwalane są często na określony czas podczas zjazdów partyjnych lub plenum. W historii PRL powszechnie znany jest plan trzyletni i plan sześcioletni.
W gospodarce centralnie planowanej to władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Ustalane są także ceny poszczególnych produktów. System planowania gospodarczego we wszystkich krajach okazuje się nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.

Gospodarka rynkowa to taka, w której decyzje dotyczące zakresu i sposobu produkcji, podejmowane są przez suwerenne podmioty gospodarcze, kierujące się własnym interesem i postępujące zgodnie z zasadami racjonalności gospodarowania. 
Podstawą podejmowania tych decyzji są informacje płynące z rynku: m.in. ceny dóbr i usług, ceny czynników wytwórczych, płace, stopy procentowe, stopy zysku, kursy papierów wartościowych, walut oraz oczekiwania podmiotów gospodarczych co do ich kształtowania się w przyszłości. Gospodarka rynkowa - system ekonomiczny, w którym decyzje dotyczące gospodarki podejmowane są przez różne podmioty gospodarcze (ludzi, firmy i rząd).W tym systemie gospodarczym bardzo ważnym czynnikiem jest konkurencja. Prowadzi ona do obniżania cen produktów i usług oraz do podnoszenia ich jakości. Dzięki temu że występuje zjawisko konkurencji potencjalny nabywca (produktów, usług)ma bardzo dużą możliwość wyboru.
Podmiotami gospodarki rynkowej są :
gospodarstwa domowe
przedsiębiorstwa
instytucje finansowe
administracja państwowa
władza lokalna

Gospodarka mieszana - składa się ona zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Większość gospodarek na świecie funkcjonuje w tym systemie.
Cechy gospodarki mieszanej:
- prywatna lub publiczna własność środków produkcji.
- społeczna gospodarka rynkowa: 

Firmy są zainteresowane losem pracownika (dobre pensje, pomoc finansowa, kształcenie). Wszelkie oddolne inicjatywy pracowników są szczególnie cenione (wszystkie pomysły i działania pracownika mające dobry wpływ na działalność i sukcesy firmy).

-wolna konkurencja na rynku, która dotyczy firm, szkół, służby zdrowia, prawników itp.
państwo otacza opieką socjalną swoich obywateli (nieodpłatna oświata, służba zdrowia, różne dotacje finansowe dla bezrobotnych).
- państwo w sytuacjach kryzysowych wspomaga gospodarkę np. : 
banki gwarantują bezpieczeństwo firm
przychylne i dobre prawo.
- za rozwój firm odpowiadają wspólnie wszyscy pracownicy.

PODSTAWOWE MIERNIKI WZROSTU GOSPODARCZEGO

Wzrost gospodarczy określa wymierne skutki procesu powiększania zdolności wytwórczych kraju w danym okresie. 
Mierniki wzrostu gospodarczego:
• produkt krajowy brutto(PKB): całkowita wartość dóbr i usług wytworzonych przez społeczeństwo w ciągu danego roku na terenie danego kraju (kiedy rośnie PKB społeczeństwo staje się bogatsze),
• produkt narodowy brutto(PNB): całkowita wartość wyrobów i usług wytworzonych przez obywateli danego kraju w ciągu jednego roku, PNB uwzględnia również dochody krajowych firm uzyskane za granicą, nie uwzględnia dochodów obcych firm działających w kraju,
• dochód narodowy(DN): stanowi nowo wytworzoną wartość produktu krajowego w ciągu roku przez wszystkie podmioty gospodarki narodowej, skorygowaną o saldo rozliczeń z zagranicą,
• wielkość produktu PKB przypadająca na jednego mieszkańca; 


źródła informacji gospodarczej - roczniki statystyczne, portale o tematyce gospodarczej (eGospodarka.pl)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz