poniedziałek, 9 marca 2009

Praca i jej poszukiwanie

Zajęcia dotyczące poszukiwania pracy rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie kilku wiadomości związanych z naszym województwem (jako potencjalnym obszarem poszukiwania tu pracy).  

Powierzchnia i położenie geograficzne

  Województwo lubelskie jest jednym z największych polskich regionów (zajmuje pod względem powierzchni trzecie miejsce). Obejmuje obszar 25,15 tys. km², co stanowi 8% ogólnej powierzchni kraju. Lubelszczyzna znajduje się w środkowo-wschodniej części Polski, granicząc od wschodu z Białorusią i Ukrainą. Granica ta jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Lubelskie sąsiaduje z województwami: podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim. 

Ludność

  W województwie lubelskim w marcu 2008 r ludność liczyła 2164,6 tys. osób. 
W miastach zamieszkiwało 46,5% populacji województwa.


Podział administracyjny

  Województwo lubelskie podzielone jest na 20 powiatów i 213 gmin.

Lublin, Biała Podlaska, Chełm i Zamość posiadają status miast na prawach powiatu. 


Przejścia graniczne 

  Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje sześć drogowych, cztery kolejowe i dwa lotnicze przejście graniczne o charakterze międzynarodowym, którymi w imieniu wojewody zarządza Lubelski Zarząd Przejść Granicznych w Chełmie.


Lotnicze przejścia graniczne: 
- w Świdniku, 
- w Białej Podlaskiej. 

Na granicy z Białorusią położone są przejścia: 
- drogowe w: Kukurykach, Terespolu i Sławatyczach, 
- kolejowe w: Terespolu, 

Na granicy z Ukrainą położone są przejścia: 
- drogowe w: Dorohusku, Hrebennem, Zosinie, 
- kolejowe w: Dorohusku, Hrubieszowie, Hrebennem. 

Rolnictwo 

  W województwie lubelskim istnieją bardzo korzystne warunki dla produkcji rolniczej. Występują tu gleby bardzo dobrej jakości, wytworzone na lessach czarnoziemy, gleby płowe, brunatne oraz urodzajne rędziny. Lubelszczyzna jest znaczącym producentem zbóż, zwłaszcza pszenicy, owsa i jęczmienia oraz ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw, chmielu, tytoniu i konopi. Region jest także ważnym producentem mleka, miodu oraz ziół. Województwo lubelskie jest czołowym polskim producentem owoców miękkich, zwłaszcza malin. Dobrze rozwinięta jest również hodowla trzody chlewnej, bydła i koni (słynna stadnina koni w Janowie Podlaskim). 


Przemysł 

  Głównymi ośrodkami przemysłowymi są: Lublin, Świdnik, Puławy, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Biłgoraj, Biała Podlaska i Kraśnik. Spośród najbardziej rozwiniętych gałęzi przemysłu w regionie wyróżniają się: 
przemysł spożywczy, 
przemysł chemiczny, 
produkcja pojazdów, maszyn i urządzeń, 
górnictwo węgla kamiennego. 

Mała i średnia przedsiębiorczość 

  Przedsiębiorczość koncentruje się przede wszystkim w stolicy regionu i w ośrodkach miejskich. Ten sektor gospodarki ma dominującą pozycję w takich sekcjach jak: handel i naprawy, obsługa nieruchomości i firm, budownictwo oraz hotele i restauracje. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2008 r. wynosiło 2673,57 zł. 

Bezrobocie 

  Stopa bezrobocia w województwie lubelskim według danych z lipca 2008 r. wynosiła 10,9%. 

Edukacja 

  Województwo lubelskie posiada bogatą sieć szkół i ośrodków kształcenia wszystkich stopni. W Lublinie mieści się pięć wyższych uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. W stolicy regionu funkcjonują również Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, a także liczne szkoły prywatne. 

Kultura 

  Lubelskie jako obszar współistnienia i przenikania się różnych kultur i religii oraz miejsce ważnych wydarzeń historycznych, zajmuje znaczące miejsce w kulturze Polski i Europy. Na terenie Lubelszczyzny znajdują się m.in. liczne obiekty zabytkowe: zamki, pałace, dwory i świątynie. Wśród szczególnie cennych można wskazać m.in. Kaplicę św. Trójcy na Zamku Lubelskim i Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, rezydencję Zamoyskich w Kozłówce czy Stare Miasto w Zamościu, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wielkim zainteresowaniem turystów goszczących na Lubelszczyźnie cieszą się również m.in.: Kazimierz Dolny nad Wisłą - miejsce festiwali folklorystycznych, Puławy - dawna siedziba rodu Czartoryskich, Nałęczów - słynący z walorów uzdrowiskowych oraz niezwykle bogaty przyrodniczo region Roztocza.

Znając nasze województwo określiliśmy przyczyny panującego tu bezrobocia oraz odwiedziliśmy strony internetowe urzędów pracy (w Lublinie, w Bełżycach).

Poznaliśmy tajniki pisania CV oraz listu motywacyjnego.